دود بر اثر احتـــــــراق ناقــــــص برخی مواد سوختی پدید می آید. پس اگر بیشترِ مواد سوختی ، که ما در اختیار داریم ، بطور کامل بسوزنند هرگز دودی نخواهیم داشت.

بیشتر مواد سوختی شامل کربن،هیدروژن،اکسیژن،نیتروژن و کمی گوگرد و احتمالا مقداری خاکستر معدنی هستند.

حال اگر این سوختها بطور کامل احتراق یابند چیزی که از خود باقی می گذارند عبارت است از: گاز کربــن دی اکسیــــــد ، بخـــــــار آب و نیــــتـروژن آزاد که همه چیزهایی بی آسیب اند. اگر سوختها مقداری گوگرد هم داشته باشند اندکی انیــدریــد ســـولــفـــــورو نیز باقی می گذارند که اگر با هوا و رطوبت نیز تماس پیدا کند، تبدیل به اسید خورنده ای می شود.

والپیپر های با کیفیت از آتش و دود مخصوص طراحی و دسکتاپ

برای مشاهده عکس ها در اندازه بزرگ و دانلود تصاویر بر روی تصویر مورد نظر خود کلیک کنید

هر مجموعه تصاویر شامل چندین تصویر متفاوت و زیبا با کیفیت بسیار عالی است ، پس از کلیک بر روی تصویر مورد نظر خود با انتخاب گزینه Next تصویر جدیدی برای شما بار گذاری می گردد

برای آنکه احتراق کامل صورت گیرد ماده ی سوختی باید از هوای کافی برخوردار باشد ، هوایی که بتواند عمل اُکسیداسیون یا «اُکســایــــــــــش» را در حرارت زیاد، خوب و کامل انجام دهد .

البته پیدا کردن چنین شرایطی دشوار است ، به ویژه اگر سوخت چیزی جامـــــــــد باشد. از این رو ، احتراق ناقص انجام می گیرد و در نتیجه ، دود تولید می شود.

زغال سنگ خشک (یا آنـــتــراسـیــت) و زغال کُک ، بدون آنکه دودی تولید کنند، بخوبی می سوزنند. زیرا دارای هیچ ماده ی فرّاری نیستند.

ولی زغال سنگهـــــــای معمــــــــولـی که در حرارت نسبتا کمی تجزیه می شوند، از خود گاز و ماده ی قیری رها کنند. این گاز و ماده ی قیری با غبار و خاکستر به هم می آمیزند و تولید دود می کنند.

هوای شهرها پر است از ذره های جامد بسیار ریزی که در فضا شناورند ، ولی همه ی آنها دود نیستند. این ذرات عبارتند از گرد و غبار و مواد سبزه یا موادی دیگر. تمام اینها براثر نیروی جاذبه بتدریج بر روی زمین فرو می نشینند.

در شهر های کوچک یا در حومه ی شهرهای بزرگ در هر 5/1 کیلومتر مربع حدود75 تا100 تن از این ذرات ، در سال ، فرو می نشینند. اما در شهر های بزرگ صنـعـتــــــــــــی ممکن است مقدار اینگونه رسوبها حتی به ده برابر آن هم برسد.

دود آسیب فراوان دربر دارد. به تندرستی ما ، به گیاهان و به چیزهایی که به ما تعلق دارد زیان وارد می کند. بعلاوه، در شهرهای بزرگ صنعتی تاثیر نور خورشید را می کاهد و بویژه مانعی برای رسیدن اشعه ی ماورای بنفش به شمار می رود.

اگر باد دود را پراکنده نکند شاید شهرهای بزرگ صنعتی همه روزه مه آلود باشند، و هرجا که مه دودآلود پدید می آید میزان مرگ و میر نــــاشی از بیماری های قـلــــــب و ریــــــه ، بالا می رود.

دود بر گیاهان نیز اثر زیان باری دارد. زیرا مانع تنــفــس کامل گیـــــــــاه است و بعلاوه ، نمی گذارد نور خورشید به حد کافیبه آن برسد. چه بسا که اسیـــــــد موجود در دود گیاهان را یکباره از بین می برد.

امـــروزه ، در بسیـــــــاری از شهرها یک رشته عمـلــیــــات وســـیــعـــی انجام می گیرد تا از تولیـــــــــد دود زیاد ، جلوگیری شود ، و زیــــان های ناشی از دود تا حد امکان ، فرو بکاهد.

——–

دود تشکیل شده از ملکولهای متفاوت که از قطر5 ×10-4 (0.0005) میکرو متر شروع و تا 10 میکرومتر ادامه دارند. ملکولهای بیش از 10میکرومتر از حیطه دود خارج و در دسته بندی گرد و غبار، پودرها و ملکولهای ریز دیگر قرار دارند.

 

در این دسته بندی ریز ترین ملکولها ،گازهای قابل اشتعال با قطر حدودی بین 5 ×10-4تا 5×10-3میکرومتر می باشند. گازهای دیگری همچون منواکسید کربن با قطر حدودی

 

 

5× 10-3تا 10-2 میکرومتر در دسته بندی بعدی قرار دارند. تعدادی از گازهای معروف مثل CH4 نیز در این دسته قرار گرفته اند ،اما دسته اول قابلیت اشتعال فوق العاده ای دارند (قابلیت انفجار).

 

هر دو دسته فوق که کوچکتر از 10-2 میکرومتر ( 0.01 μm) هستند غیر قابل روئیت می باشند. دسته سوم گازها و دود با قطر بین 0.01میکرومتر تا 0.3 میکرومتر هستند که قابل روئیت بوده و دارای خاصیت خاص که می توان با دتکتور یونیزه آنها را کشف نمود.

 

در دسته سوم که بین 0.3 تا 10میکرومتر قطر دارند، قابلیت کشف بوسیله دتکتور نوری (شکست نور یا مانع نورscattering or obstruction ) را دارا می باشند.

 

ملکولهای ریزتر از 5 ×10-4 میکرومتر بوسیله آنالیزاتور یا شمارنده ملکولها قابل کشف می باشد دتکتورهای جدید نوعscattering که با محفظه خاص ولیزر جدید (مانند HSSD) قابلیت کشف از 1× 10-4 تا 10 میکرومتر را دارا می باشند و در تشخیص

 

 

 

قطر کوچکتر از 0.1 میکرومتر از دتکتورهای خاص مانند COدتکتور و انواع دتکتورهای الکترولیتی می توان بهره گرفت.

 

 

 

در صورتیکه قطر ملکولهای گفته شده از 10میکرومتر بزرگتر باشد ، استفاده از دتکتور با فیلتر ورودی ( 10μm ) الزامی می باشد .

 

بعضی از انواع مواد هیدروکربنی دارای دود با قطر کمتر از10میکرومتر می باشند ولی زنجیره تولیدی تا 50 نانومتر در آنها قابل مشاهده می باشند (پروپیلن).

 

 

 

 

 

تعریف واحد اندازه گیری:

 

واحد اندازه گیری دود به نام smokinessیا decibel / m یا obscuration

 

می باشد(بر متر یا فوت ) یا optical density / m

 

بر طبق تعریف : OD / M = 1/L log (T0/ T)

 

میزان دریافت نور (قدرت ابتدائی ) دریافت کننده بدون دود = T0

 

میزان دریافت نور (قدرت نهائی ) دریافت کننده با دود = T

 

واحد طول = L

 

 

 

نوع تست : با استفاده از شکل زیر ،طول موثر تیوپ 1 متر می باشد ، یک منبع لیزر با استفاده از لنز ، نور یکنواخت به داخل تیوپ فرستاده و از طرف دیگر این نور پس از

 

 

 

 

 

گذشت از طول مسیر و خروج از لنز دیگر وارد دریافت کننده می گردد. T0 قدرت دریافت نور قبل از ورود دود و T مقدار نور دریافت شده پس از ورود نور می باشد .

 

در تمامی دتکتورهای دودی (یونیزه یا نوری ) ، عملکرد آن بر اساس مقدار OD می باشد

 

توجه : در استفاده از نوع لیزر ، طول موج تست بسیار مهم می باشد. در صورتیکه طول موج نور استفاده شده در تست با طول موج لیزر داخل دتکتور optic برابر باشد مقدار تست، برابر عملکرد واقعی دتکتور می باشد.

 

 

 

تاثیر OD بر انسان : در صورتیکه مسیر حرکت (فرار) انسان در محل یا ساختمان در حال حریق که دارای دود باشد از میان دود به طرف خارج باشد ، مقدار دود موجود در مسیر، باعث کم شدن دید می گردد، به نحوی که حتی ممکن است دید انسان از مقادیر∞ (فیزیکی) به چند متر تقلیل پیدا کند. در این حالت قدرت دید یاvisibility تعریف می شود.

 

بنا به تعریف قدرت دید متناسب با عکس OD می باشد vis = 1/ OD یعنی در حالتی که OD=0.2 باشد قدرت دید 5 متر می باشد vis= 1 /2 = 5 m توجه شود در صورتیکه OD بر حسب فوت باشد ، قدرت دید هم بر حسب فوت بدست می آید .

 

 

 

تاثیر OD بر چشم :

 

مقادیر OD / m در صورتیکه بیشتر از 0.2 باشد سوزش چشم و مشکلات تنفسی بوجود می آید . در صورتیکه مقادیر OD /m بیش از 0.5 باشد قدرت حرکت بشدت کاهش یافته و قدرت دید تا 2 متر کاهش می یابد .

 

در اکثر استانداردهای دنیا زمان تخلیه اپتیمم 2.5 دقیقه در حالت عدم وجود دود در راهروها در نظر گرفته می شود