به هر چیزی که ما دور می ریزیم و به نظرمان دیگر قابل استفاده نیست زباله یا پسماند می گویند. مثل پوست میوه، آشغال سبزی، بطری، شیشه و …

زباله ها پس از جمع آوری چه می شوند؟

زباله های شهر پس از جمع آوری به بیرون از شهر منتقل و در کارخانه مخصوصی به کود تبدیل می شوند. این کود در پارک ها برای گل و گیاه و برای محصولات کشاورزی مثل گندم، جو و میوه ها استفاده می شود. بعضی از زباله ها هم داخل گودال هایی ریخته می شوند و روی آن را با خاک پوشش می دهند. زباله ها در صورتی که خوب دفع نشود باعث آلودگی آب، هوا و خاک می شود و به این ترتیب زندگی انسان ها و سایر جانداران به خطر می افتد.

زباله و بازیافت کردن زباله چیست

برای مشاهده عکس ها در اندازه بزرگ و دانلود تصاویر بر روی تصویر مورد نظر خود کلیک کنید
هر مجموعه تصاویر شامل چندین تصویر متفاوت و زیبا با کیفیت بسیار عالی است ، پس از کلیک بر روی تصویر مورد نظر خود با انتخاب گزینه Next تصویر جدیدی برای شما بار گذاری می گردد

بازیافت چیست؟

اگر از مواد بدرد نخور، دوباره استفاده کنیم و یا وسایل دیگری با آنها بسازیم در واقع آن مواد را بازیافت کرده ایم. مثلاً از کاغذهای باطله و روزنامه های کهنه، دوباره کاغذ بسازیم و یا از لوازم پلاستیکی کهنه شده دوباره لوازم نو تهیه کنیم.

 

زباله خشک چه زباله هایی هستند؟

زباله هایی مثل انواع قوطی پلاستیکی، بطری های شیشه ای، لوازم فلزی، کاغذ باطله و روزنامه، جعبه های مقوایی که دیگر به درد کسی نمی خورد. پسماندهای خشک به ایستگاههای بازیافت منتقل می شوند در آنجا این مواد از هم جدا می شوند بعد کاغذ و مقواها به کارخانه کاغذ سازی می روند، پلاستیک ها نیز در کارخانه پلاستیک سازی به وسایل پلاستیکی مختلقی مانند دمپایی، کفش، توپ و دیگر لوازم تبدیل می شود. آهن ها هم به کارخانه ذوب آهن می روند و از آن ها دوباره وسایل آهنی می سازند.

بازیافت چه فایده ای دارد؟

از مواد بدرد نخور دوباره لوازم خوب ساخته می شود. لوزام بازیافتی ازران تر هستند. اگر بازیافت کنیم، پول کشورمان را به هدر نداده ایم، به پاکیزگی و حفظ محیط زیست خودمان هم کمک کرده ایم.